میخواهید دندانپزشک شوید؟

0

دندانپزشکی چیست؟

خلاصه وظیفه یک دندانپزشک پیشگیری , تشخیص و درمان بیماریهای دهان و دندان با استفاده از علم, تجربه و ابزار پزشکیست . حفظ زیبایی در عین عملکرد از دیگر وظایف و هنر های دندانپزشک موفق است.

قبل از اینکه به تخصص های مختلف دندانپزشکی برسیم باید از ابتدا روند تحصیل دندانپزشکی را با هم بررسی کنیم .

نکته : باید گفت که رشته پرستاری دندانپزشکی (مخصوص خانم های محترم) و رشته دندانسازی دو رشته جداگانه از رشته دندانپزشکی بوده و در مقطع کاردانی ارائه میشوند .

رشته دبیرستان برای انتخاب رشته دندانپزشکی

هر داوطلب ميتواند بدون توجه به نوع ديپلم نظام قديم آموزش متوسطه و يا نوع گواهينامه دوره پيش دانشگاهي نظام جديد آموزش متوسـطه و تنها بر اساس ميزان علاقه مندي خود به رشته هاي تحصيلي،  در يكي از پنج گروه آزمايشي 1 علوم رياضي و فني 2 علـوم تجربـي 3 علوم انساني، 4 هنر و يا 5 زبان هاي خارجي ثبت نام و در آزمون مربوط برابر ضوابط شركت نمايد.(از متن دفترچه آزمون سراسری 96)

مواد آزمون اختصاصی و ضرایب :

رياضي با ضريب 2 ،زيست شناسي با ضريب 4 ،فيزيك با ضريب 2 و شـيمي بـا ضريب 3  .

لطفا زیست را حسابی بخوانید !

مهارت شما در انگلیسی در دانشگاه شما را از دیگران بسیار جلو خواهد انداخت .

طول دوره رشته دندانپزشکی

طول دوره دكتراي عمومي دندانپزشكي 6 سال است که  دروس این مقطع در سه قسمت دروس عمومي، دروس علوم پايه و دروس اختصاصي قرار داشته و در دو مرحله زير ارائه مي شوند:

مرحله اول یا همان دوره علوم پايه – طول اين دوره 2 سال مي باشد و دانشجويان در اين دوره دروس عمومي، علوم پايه و برخي دروس اختصاصي را بصورت نظري، عملي و نظري عملي در كلاس و آزمايشگاه مي گذرانند.

دانشجو باید درپایان سال دوم و به شرط گذراندن واحد های کافی در امتحان جامع علوم پايه دندانپزشكي شرکت کرده و قبول شود .

دانشجوی دندانپزشکی بعد از دوسال اول وارد مرحله دوم و دروس اختصاصي میشود .

طول اين دوره 4 سال بوده و دانشجويان در اين دوره دروس اختصاصي را بصورت نظري، عملي و نظري عملي در كلاس، آزمايشگاه، كلينيك هاي دندانپزشكي، بخشهاي بيمارستاني و مراكز بهداشتي درماني ميگذرانند.

 لازمه فراغت از تحصيل گذراندن كليه واحدهاي درسي و دفاع از رساله در پايان مرحله دوم مي باشد.

كل واحدهاي درسي اين دوره 217 واحد و به شرح زير مي باشد:

1 – دروس عمومي                     22 واحد

2 – دروس علوم پايه                   46 واحد

3 – دروس اختصاصي                149 واحد

این رشته چه در دوران تحصیل و چه دوران کار، شیفت شب و کشیک اجباری ندارد .

بعد از شش سال و دفاع از پایان‌نامه، باید به طرح دورهٔ عمومی بروید که دوسال است و اغلب در نقاط محروم . حقوق دوره طرح دندانپزشکی از پزشکی بسیار پایین تر است .

اطلاعات کلی راجب طرح دوره عمومی 

دروس رشته دندانپزشکی

بعد از طرح شما برای کار نیاز به جواز کار دارید. برای کار در یک شهر بزرگ مثل شیراز یا تبریز شما حداقل نیاز دارید که سه سال در یک منطقهٔ محروم کار کنید .

تخصص های رشته دندانپزشکی

( این بخش از drmorsali.com )

متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت (پاتولوژیست دهان و دندان):

بافت‌های خارج شده با جراحی از ناحیه فک و صورت بیماران نزد این متخصصین فرستاده می‌شود تا ماهیت آن‌ها را تشخیص دهند. در برخی موارد ممکن است نیاز باشد خارج کردن بافت‌ها حین جراحی با نظارت یا توسط خود این متخصصین صورت بگیرد. این متخصصین اغلب با دندانپزشکان و جراحان سروکار دارند و نمونه‌های ارسالی آن‌ها را زیر میکروسکوپ مشاهده کرده و برای آن‌ها تشخیص می‌نویسند.

متخصص درمان ریشه (اندودنتیست):

عصب کشی دندان‌های سخت و دشوار کار اصلی است که متخصص درمان ریشه انجام می‌دهد. به هر علت اگر عصب کشی دندان شما به مشکل بر بخورد، دشوار باشد یا به دلیل بیماری خاص یا ترس از عصب کشی توسط همکاران دندانپزشک عمومی قابل انجام نباشد، توسط متخصص درمان ریشه انجام می‌شود. درمان مجدد عصب کشی دندان‌هایی که درمان قبلی آن‌ها شکست خورده است، جراحی ریشه دندان‌ها و امروزه ایمپلنت‌های دندانی جز مواردی است که متخصص درمان ریشه می‌تواند انجام دهد. اندودنتیست در واقع متخصص تشخیص درد دندانپزشکی می‌باشد و در موارد دردهای پیچیده ناحیه فک و صورت که شک در مورد منشأ دندانی آن‌ها وجود دارد، ممکن است نیاز به مراجعه به اندودنتیست وجود داشته باشد.

 

متخصص دندانپزشکی ترمیمی (و زیبایی):

ترمیم یا همان پر کردن تاج دندان حیطه اصلی فعالیت متخصص ترمیمی است. از طرف دیگر درمان‌های زیبایی دندانپزشکی و آنچه در تبلیغات به غلط یا درست طرح لبخند نامیده می‌شود، در حیطه فعالیت این متخصص است. سفیدکردن دندان‌ها، لامینیت‌ها و پرکردگی دقیق همرنگ دندان خدماتی است که توسط متخصصان ترمیمی ارائه می‌شود. روکش‌ها به خصوص در نواحی زیبایی هم جز خدماتی است که توسط این گروه از متخصصین ممکن است ارائه شود.

متخصص تشخیص بیماری‌های دهان و دندان:

این متخصصین در واقع پزشک متخصص بیماری‌های دهان هستند و بیماری‌هایی که داخل دهان شما ظاهر می‌شوند یا علایمی داخل دهان شما ایجاد می‌کنند را شناسایی و درمان می‌کنند. زخم‌های دهانی، ضایعات دهانی و تغییر رنگ‌های بافت‌های دهان توسط این متخصصین مورد بررسی قرار می‌گیرد. از آن‌جایی که بسیاری از علایم بیماری‌های سایر نقاط بدن ممکن است به صورت اولیه در دهان ظاهر شوند، این متخصصین حتی می‌توانند با تشخیص اولیه برخی از بیماری‌ها با معاینه دهان شما، به حفظ سلامت شما کمک کنند.

متخصص بیماری‌های لثه (پریودنتیست):

پریودنتیست دندانپزشک متخصصی است که وظیفه تشخیص و درمان بیماری‌های مربوط به لثه و بافت‌های نکهدارنده دندان را بر عهده دارد. بیماری‌های لثه در اثر افزایش سن، عادت‌های نادرست و همچنین تأثیر ژنتیک خود را در افراد نشان می‌دهند. پیشرفت این بیماری‌ها باعث از دست رفتن دندان‌ها می‌شود. به‌علاوه نشان داده شده است که بیماری‌های لثه با سلامت بدن به خصوص در بیماران دیابتی و زنان باردار ارتباط دارند. پریودنتیست‌ها غیر از درمان‌های لثه که قسمت بیشتر آن شامل جراحی لثه می‌شود، در مورد جراحی کاشت ایمپلنت هم دوره‌های تخصصی دیده‌اند و ازجمله بهترین و ماهرترین گروه دندانپزشکانی هستند که قادر به انجام جراحی‌های پیچیده ایمپلنت می‌باشند.

تخصص جراحی فک، دهان و صورت:

جراح فک و صورت رشته ای تخصصی است که نباید آن را با عنوان جراح-دندانپزشک که همکاران دندانپزشک عمومی برای خود استفاده می‌کنند اشتباه گرفت. جراحی‌های ساده تا پیشرفته ناحیه فک و صورت توسط جراحان فک و صورت انجام می‌شود. از جراحی خارج کردن دندان عقل نهفته گرفته تا جراحی‌های زیبایی فک، بینی، چانه و صورت به‌علاوه جراحی‌های خارج کردن کیست‌ها، تومورها، قرارگیری ایمپلنت و … توسط جراحان فک و صورت قابل انجام است.

متخصص پروتزهای دندانی:

متخصص پروتز، دندانپزشکی است درمان‌های مربوط به پروتز (هر نوع دندان مصنوعی) را برای مراجعین انجام می‌دهد. این درمان‌ها دامنه وسیعی از روکش‌های جایگزین فضاهای خالی یا روکش‌های تک دندان‌ها، روکش‌های زیبایی، دست دندان کامل متحرک یا سایر انواع دندان مصنوعی را در برمی‌گیرد. طرح درمان ایمپلنت‌های دندانی و انجام درمان‌های ایمپلنت‌های درمانی هم در محدوده فعالیت این متخصصین قرار می‌گیرد. به‌علاوه پروتزهای ناحیه دهان و صورت مانند پروتز کام و … می‌تواند توسط متخصصین پروتز طراحی و ساخته شود.

متخصص دندانپزشکی اطفال:

کار دندانپزشکی برای کودکان و نشاندن آن‌ها روی یونیت دندانپزشکی کار راحتی نیست. متخصص دندانپزشکی اطفال فردی است که برای انجام این کار دشوار آموزش‌های کافی دیده‌است. درمان دندانپزشکی دندان‌های شیری باعث می‌شود که دندان‌های دائمی از سلامت بیشتری در حین و بعد از رویش برخوردار شوند. انجام درمان‌های اورتودنسی برای اطفال هم در حیطه تخصص متخصصین اطفال می‌باشد.فارغ التحصیلان این رشته در مورد درمان دندانپزشکی کودکان در اتاق عمل تحت بی هوشی هم آموزش های کافی دیده اند.

متخصص ارتودنسی:

ارتودنتیست همان دندانپزشک متخصصی است که وظیفه ردیف کردن دندان‌ها را با بستن سیم‌ها یا با استفاده از سایر ابزارها بر عهده دارد. ارتودنتیست درواقع به درمان ناهنجاری‌های دندانی و فک و صورت می‌پردازند. متخصص اورتودنسی به نوعی اورتوپد در ناحیه استخوان‌های فک و صورت بوده و درمان‌های ارتودنسی حتی می‌تواند روی رشد فک وصورت تأثیر داشته باشد.

متخصص رادیولوژی فک و صورت:

این متخصص وظیفه اخذ رادیوگرافی‌های تشخیصی و نوشتن گزارش از مشاهداتی که در رادیوگرافی دیده می‌شود را عهده‌دار است. رادیوگرافی‌ها در ناحیه دهان و فک از رادیوگرافی‌های کوچک تک دندان یا چند دندان (پری آپیکال یا بایت وینگ) تا سی تی اسکن‌های ناحیه فک و صورت و MRI را در برمی‌گیرد.

فلوشیپ چیست؟

فلوشیپ همان تخصص نیست. اخذ تخصص در کشور ما با امتحان ورودی بوده و حداقل در تمام رشته‌های دندانپزشکی سه سال زمان می‌برد (در برخی رشته‌ها مانند جراحی فک و صورت این دوره بیشتر است)؛ اما فلوشیپ یک دوره آموزش محدود در یک زمینه تخصصی خاص است و در بسیاری از کشورها به صورت آزاد توسط دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. در ایران فلوشیپ‌های دندانپزشکی مصوب وزارت بهداشت وجود دارند و از طریق آزمون و با طی مراحلی پذیرش می‌گیرند.

سایر دوره‌های تکمیلی دندانپزشکی:

دوره‌هایی مانند دوره‌های آموزش ایمپلنت و زیبایی و … همه ساله توسط مراکز مخلف که بیشتر خصوصی هستند برگزار می‌شود. بسیاری از شرکت‌های تجاری هم برای تبلیغ و فروش محصولات خود آموزش‌های مربوط درمان‌هایی مربوط به ابزارها و تولیدات خود را برای دندانپزشکان ارائه می‌کنند. مسئله مهم این است که هیچ کدام از این دوره‌ها از نظر عنوان رسمی «تخصص» محسوب نمی‌شود.
به‌علاوه شاخه‌های آکادمیک که بیشتر مبتنی بر پژوهش هستند هم در ادامه اخذ مدرک دندانپزشکی عمومی وجود دارد و علاقه‌مندان فارغ‌التحصیل دندانپزشکی می‌توانند در این شاخه‌ها به تحصیل ادامه دهند. دکترای دندانپزشکی جامعه نگر و دکترای مواد دندانی ازجمله این موارد هستند که بیشتر حیطه مربوط به آن‌ها را پژوهش در برمی‌گیرد. دانش‌آموختگان این رشته‌ها کمتر با بیماران سروکار داشته و بیشتر در حیطه دانشگاهی و صنعتی فعال هستند.

بورد (برد) تخصصی چیست؟

متخصص های رشته های دندانپزشکی بعد از فارغ التحصیلی و اخذ تخصص در یک امتحان جامع شرکت می کنند و با قبولی در امتحان حائز دانشنامه یا گواهی بورد تخصصی می شوند. طبق قوانین فعلی در ایران کسانی که بورد دارند می توانند در دانشگاه در کلاس های نظری به آموزش رشته خود به دانشجویان بپردازند.

   همچنین بخوانید :  اصطلاحات رایج دندانپزشکی

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد