هورمون هاى خون و تفسیر آزمایش خون

0

انسولین

: انسولین توسط لوزالمعده در واکنش به غذا خوردن و یا بالا رفتن قند خون ترشح می شود. در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 این هورمون ترشح نمی شود و در بیماران دیابتی نوع 2 مقدار ترشح آن ناکافی است .

تکامل طبیعی دیابت نوع 2 باعث می شود سطح انسولین از سطوح بالا به سطوح پایین در طولدوره سال سقوط کند . بنابراین سطح انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 به طور قابل توجهی با هم همپوشانی دارند ، و سطح انسولین در تعیین نوع 1 در مقابل نوع 2 بسیار مفید نیست .

سطح انسولین به طور گسترده ای از فردی به فرد دیگر متفاوت استو بسته به حساسیت به انسولین افراد ( یا برعکس، مقاومت به انسولین در آنها ) دارد

سطح انسولین نیز با توجه به زمانی که آخرین وعده غذایی خورده شده است می تواند طور گسترده ای متفاوت باشد

مقاومت به انسولین یک عامل خطر برای بیماری عروق کرونر است ، در نتیجه ارزیابی مقاومت به انسولین در یک فرد را می توان با استفاده از محاسبات HOMA -IR . انجام داد

سطح انسولین خون نیز در بیماران مبتلا به هیپوگلیسمی واقعی بالا می رود، با این حال تفسیر این سطوح دشوار است. سطح انسولین، هنگامی که بصورت تصادفی اندازه گیری می شود بندرتمی تواند سودمند باشد .

C- پپتید :

این شاخص پیشاز انسولین ( پیش انسولین ) در فاصله زمانی است که شکاف زمانی است که انسولین در پانکراس تولید می شود

سطح C-

پپتید معمولا با سطوح انسولین مرتبط است ، به جز زمانی که افراد انسولین را تزریق می کنند هنگامی بیماری دچارکاهش قند خون است انجام این آزمایش از این جهت مفیداست که نشان می دهد این بالا بودن بخاطر ترشح انسولین بیش از حد از پانکراس است یا بدلیل تزریق انسولین به بدن می باشد .

استرادیول

این شایع ترین نوع اندازه گیری اندازه گیری استروژن است. در زنان آن متفاوت است با توجه به سن آنها ، و اینکه آیا آنها با داشتن چرخه های قاعدگی نرمال . سطح هورمون ها نیز تغییر هنگام مصرف قرصهای جلوگیری از بارداری و یا جایگزینی استروژن است .

تستوسترون

این هورمون جنسی مردانه است ، اما هم در مردان و هم در زنان سطوحی از تستوسترون قابل تشخیص است . در مردان منبع اصلی این هورمون بیضه ها است ، و در زنان تخمدان ها . این هورمون نیز مانند هورمون تیروئید توسط پروتئین ها حمل می شود از جمله هورمون جنسی متصل به گلوبولین.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد