پری اکتین Periactin

0

پری اکتین برای افزایش وزن استفاده میشود و اثر گذار هم هست ولی در اصل پری اکتین , پریاکتین یا سیپروهپتادین یک نوع آنتی هیستامین است که کاربرد اصلی آن از بین بردن مشکلات ناشی از آلرژیست . مشکلاتی مثل  آبریزش بینی , خارش چشم و بینی , عطسه و سرفه ناشی از حساسیت . پری اکتین با کاهش هیستامین باعث خواب آلودگی و تا حدی گیجی میشود . این دارو همچنین یک آنتی سروتونین هم هست .(بلاک کننده سروتونین)

پری اکتین برای افزایش وزن

هیستامین معمولا باعث کاهش اشتها شده بنا براین دارو های آنتی هیستامین مثل پری اکتین میتوانند با بلاک کردن هیستامین به افزایش اشتها کمک کنند .

تاثیر پری اکتین در افزایش اشتها ثابت شده است و گاهی توسط پزشک برای افزایش وزن توصیه میشود . دقت داشته باشید که مصرف پری اکتین در نوزادان  توصیه نمیشود . در برخی منابع ذکر شده که پری اکتین در افزایش اشتهای کودکان موثرو امن است و تحقیقاتی هم در این مورد انجام شده ولی این تجویز صرفا و صرفا باید تحت نظر پزشک باشد و مرتبا عوارض احتمالی با منافع دارو سنجیده و دوز مناسب تنظیم شود.

برای مطالعه بیشتر در مورد استفاده پری اکتین برای کودکان میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید : (همراه با لینک منابعی از تحقیقات انجام شده )

Using Periactin to Boost Appetite

عوارض جانبی پری اکتین

بصورت شایع و محدود : گیجی و خواب آلودگی , تاری دید , یبوست ,خشکی دهان , بینی و گلو .

قبل از مصرف پری اکتین

جهت احتیاط اگر دچار رفلاکس معده , آسم , فشار چشم , فشار خون , مشکل قلبی , تشنج , مشکلات روده ای ,  تیروئید پرکار و مشکلات مجاری ادراری هستید به پزشک خود اطلاع دهید . از مصرف الکل همزمان با پری اکتین خودداری کنید .

تاثیر پری اکتین در دوران حاملگی و شیردهی مشخص نیست و حتما با پزشک خود مشورت کنید .

تداخل دارویی با پری اکتین

مصرف هرگونه داروی خواب اور و آرامش بخش ,ضد درد , داروی سرفه , داروهای ضد آلرژی دیگر را به پزشک خود اطلاع دهید .

(آپرازولام ,لورازپام , زولپیدوم, کدئین,  دیفن هیدرامین , سیتریزین ,کاریسوپرودول )

درصورت تجویز پری اکتین برای افزایش اشتها

مصرف این دارو برای افزایش اشتها  ممکن است بعد از حدود 6 تا 8 هفته  اثر خود را بصورت موقت از دست داده و نیاز به توقف مصرف بصورت کوتاه مدت باشد .(3 تا 5 روز)

همچنین میتوان در هفته 5 روز استفاده و دو روز استراحت داد .

اثر این دارو همیشگی نیست و موقت میباشد .(مثل خیلی داروهای دیگر!) بنا بر این اگردلیل کمبود اشتهای شما یک بیماری زمینه ای بوده و یا دلیل دیگری داشته باشد ابتدا و یا همزمان باید مشکل اصلی رفع شده تا نتیجه مناسب حاصل شود .

اخطار : برای میزان دوز حتما با دکتر خود در ارتباط باشید و با توجه به تاثیر و عوارض خوب یا بد این دارو طبق نظر دکتر میزان را تغییر دهید  و به هیچ وجه سر خود تصمیم نگیرید .

 

آخرین ویرایش : 15 آذر 98

انتشار اولیه : 4 دی 92
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد