کار منزل فقط مربوط به زنها نیست یا چطور همسران خوشحال تری داشته باشیم!

0

زنها معمولا سنگ زیرین آسیاب در هر خانه ای هستند . فشار کاری زیادی را تحمل میکنند و حواسشان به همه چیز هست .

بر اساس تحقیقات اخیر پژوهشگران هنوز هم اکثر کارهای خانه را زنان انجام می‌دهند . به علاوه، بر اساس یکی از این تحقیقات، به طور متوسط مردان ۷ ساعت در هفته کار خانگی برای همسرشان ایجاد می‌کنند . زنان در مقابل یک ساعت در هفته از کاری که مردان باید انجام دهند، کم می‌کنند.

این اختلاف زیاد است و اگر چه شکاف جنسیتی خانوار در چند دهه گذشته تا حدودی کاهش یافته است، اما هنوز مسئله مهمی است.

زوج‌هایی که کار خانگی را تقسیم می‌کنند، خوشبخت‌ترند. اسکات کولترین، در تحقیق درباره کار خانگی نوشته: «هرچه تعادل در انجام کار خانگی بیشتر باشد، زنان بیشتر احساس می‌کنند که با انصاف روبه‌رو شده‌اند، کمتر افسردگی می‌گیرند و از زندگی خانوادگی خود رضایت بیشتری دارند.»

به عبارت دیگر وقتی کار خانگی به شکل مساوی انجام می‌شود، زنان خوشحال‌ترند و از رابطه خود هم رضایت بیشتری دارند .

نکته دیگر اینکه انجام برخی از کارهای خانگی می‌تواند از میزان استرس بکاهد.

تحقیقی که در دانشگاه فلوریدا انجام شده، نشان می‌دهد که شستن ظرف‌ها می‌تواند مشابه مراقبه عمل کند. در واقع انجام کار خانگی می‌تواند باعث آرامش شود و از استرس کم کند .

بر مبنای این تحقیق وقتی مردم به بوی صابون، گرمی آب و تمیزی ظرف توجه می‌کنند، می‌توانند تا ۲۷ درصد از استرس خود بکاهند. این افراد تا ۲۵ درصد هم در بهبود وضعیت ذهنی خود پیشرفت می‌کنند.

این اثر، در کارهای مختلف خانگی متفاوت است. گرچه ظرف شستن می‌تواند برای برخی از افراد آرامش‌بخش باشد، ممکن است برای عده‌ای دیگر تجربه‌ای وحشتناک باشد. با این حال زنان می‌گویند که مجبورند کارهای اضافه‌ای در خانه انجام دهند که انجام آنها را دوست ندارند.

اخیرا الن سیدمن، یک بلاگر، در یادداشتی به فشارهایی اشاره کرده که مادران مجبور به تحمل آن هستند که خواندنی است:

«هفته قبل، متوجه شدم که دستمال توالت‌مان تمام شده، تمام که یعنی به آخرین رول رسیده‌ایم. همسرم را فرستادم تا سریع یک بسته دستمال توالت بخرد. من تنها کسی هستم در خانه که متوجه تمام شدن دستمال توالت می‌شوم. بچه ها فکر می‌کنند که دستمال توالت‌ها به شکل جادویی همیشه آنجا آویزان هستند. همسرم هم فکر می‌کند چشم‌های قابل اعتماد من همواره توجهش به رول دستمال توالت است و زنگ هشدار را به صدا در می‌آورد.

من کسی هستم که می‌فهمم چای دارد تمام می‌شود.

من کسی هستم که می‌فهمد اعضای خانه لباس زیر تمیز ندارند.

منم که می‌فهمم خمیردندان، شامپو و نرم‌کننده و صابون دارد تمام می‌شود.

منم که می فهمم باید جوراب بخریم، منم که می‌دانم تخم مرغ نداریم، شیر نداریم، نان نداریم، ماست و کره و پنیر و بستنی شکلاتی و ماکارانی پروانه ای ! نداریم.

منم که می‌دانم میوه خشک، بیسکوییت و بقیه هله‌هوله‌ها تمام شده‌اند.

منم که می‌دانم سس گوجه فرنگی و آبمیوه و شکلات ته کشیده.

منم که می‌دانم کره بادام زمینی و عسل یا فویل آلومینیومی و کیسه پلاستیکی نداریم.

منم که حواسم هست ویتامین، آسپیرین، شربت معده تمام شده و دستمال کاغذی و چسب زخم و باند و ماده ضدعفونی کننده نداریم.

این که فقط قدر زنها و مادران و همسران و دختران و خواهران را بدانیم کافی نیست , تشکر هم کافی نیست ,  ظرف بشویید ,  گردگیری کنید , برای خودتان و دیگران چای درست کنید و میوه پوست بگیرید . جارو بزنید و حمام و دستشویی را بشویید . نه تنها از مردانگی شما کم نمیشود بلکه مادر و همسر و دختری خوشحال تر خواهید داشت که به شما احترام میگذارد و میتواند وقت بیشتری را صرف فعالیت های دلخواهش کند .

با دخل و تصرف از زمانه
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد