کاپ قاعدگی چیست و چطور استفاده میشود؟

0

کاپ قاعدگی یا فنجان قاعدگی یک ظرف فنجانی شکل نرم و انعطاف پذیر است که درون واژن قرار میگیرد و خون پریود در آن جمع آوری میشود . این کاپ براحتی درون واژن کار گذاشته شده و براحتی هم قابل در آوردن و شستشوست .

این فنجان از دو قسمت قیف و ساقه تشکیل شده وجنس آن از سیلیکون یا لاتکس است .کاپ قاعدگی به جای جذب ترشحات پریود آن را جمع­ آوری می­کند(ذخیره) و مانع نشت خون میشود . این کاپ برای سالها قابل استفاده بوده و میتوانید بعد ازهر بار پر شدن آنرا خالی کرده و دوباره در واژن بگذارید .

طریقه استفاده از کاپ قاعدگی

ریلکس باشید و پوزیشن راحتی پیدا کنید!

درست قبل از شروع پریود،قسمت قیف (بدنه) کاپ­ قاعدگی را گرفته و کمی تا کنید , به همین صورت وارد سوراخ واژن کرده و تا شدگی را رها کنید تا کاپ باز شود . کاپ ثابت میشود و بصورت وکیوم در محل قرار گرفته و مانع خروج ترشحات میشود. کاپ نباید زیاد داخل قرار بگیرد و ساقه کاپ ترجیحا نباید بیشتر از یک سانتیمتر با خروجی واژن فاصله داشته باشد .

تا کردن کاپ قاعدگی
تا کردن کاپ قاعدگی

این کاپ اگر به طور صحیح قرار داده شود نباید احساس شود و یا باعث ناراحتی و درد گردد . درست شبیه به قرار دادن دیافراگم ضد بارداری یا حلقه واژنی ست.

برای جای گیری درست کاپ قاعگی میتوانید کمی آنرا جابجا کنید . کاپ به دیواره واژن میچسبد و مانع نشت خون ناشی از پریود و یا هرگونه ترشح دیگر میشود .(  خون به سادگی داخل کاپ میچکد)

قرار گیری کاپ قاعدگی
قرار گیری کاپ قاعدگی

کاپ از دو بخش قیف و ساقه تشکیل شده‌ است . برای در آوردن کاپ قاعدگی از واژن قسمت ساقه آن را گرفته و بدنه قیف را فشار دهید  تا کاپ کمی تا شده و از حالت وکیوم در آمده و بتوانید آن را بیرون بکشید .  سپس آن را خالی کرده، با آب و صابون شستشو می­دهید و دوباره در واژن میگذارید .

معمولا بسته به میزان ترشحات پریود هر 4 تا 10 ساعت باید کاپ را خالی کرده و با آب و صابون شست . ( در هر فرد کاملا متفاوت است)

در پایان دوره پریود بهتر است کاپ را حداقل پنج دقیقه در آب جوش بگذارید تا استریل شود .

مکان کاپ قاعدگی
مکان کاپ قاعدگی

نکات فنی استفاده از کاپ قاعدگی!

میتوانید قبل از شروع استفاده از کاپ آن را یک بار در آب بجوشانید . (علاوه بر استریل شدن , کمی گرما کمک میکند تا راحتتر با کاپ در داخل واژن کنار بیایید!)

کاپ قاعدگی به پرده بکارت آسیب میزند . پرده بکارت یک لایه نازک است و با هر شکل و فرمی که باشد وقتی چیزی با اندازه این کاپ وارد واژن شود میتواند براحتی آسیب ببیند .(از آسیب جزیی تا آسیب شدید)

هنگام خارج کردن کاپ احتمالا کار به تمیزی انجام نخواهد گرفت! پس در جای مناسب و راحت کاپ را خارج کنید و آماده نظافت بعدش باشید!

کاپ ها وسایل جدیدی نیستند ولی به تازگی مورد استقبال بانوان قرار گرفته اند پس هنوز جای تجربه و بهبود خواهند داشت .

کاپهای قاعدگی در برند ها و سایز ها و رنگهای مختلف در بازار هستند . برخی کاپها در بالای خود دارای چند سوراخ ریز بوده و این سوراخ ها میتوانند برای وکیوم شدن و درست در جای خود قرار گرفتن فنجان مفید باشند .

بعد از مدتی کاپ قاعدگی ممکن است لکه بگیرد . این لکه ها طبیعی هستند در صورتی که شما کاپ خود را استریل کرده باشید و  پس از هر بار مصرف بشویید جای نگرانی نیست.برای رفع این مشکل میتوانید از کاپ قاعدگی با رنگ مشکی استفاده کنید!

در بیرون از خانه میتوانید کاپ را در یک سینک دستشویی بشویید و با دستمال توالت پاک کنید .

مزایای استفاده از کاپ قاعدگی

استفاده بیشتر و هزینه کمتر . تولید زباله کمتر .این کاپ می­تواند تا 5 سال و بیشتر دوام آورد .  مقایسه کنید با مشکلات تامپون و پد . 

قسمتهای کاپ قاعدگی
قسمتهای کاپ قاعدگی

می توانید مدت طولانی تری آن را بگذارید . البته بسته به شدت خونریزی . کاپ­ها دیرتر نیاز به تعویض دارند بنابراین برای محافظت در طول شب مفید هستند و زمانیکه قرار دادن آن را یاد گرفتید، دیگر نیازی به پوشیدن یک پد پشتیبان نیست. 

بیشتر نگه می دارد! یک کاپ قاعدگی می­تواند تقریبا دو برابر مقدار یک تامپون یا پد فوق جاذب را در خود نگه دارد.  این ویژگی می­تواند در روزهای سنگین خونریزی مفید باشد. 

بوی کمتری دارد. خون قاعدگی هنگامی که در معرض هوا قرار گیرد می­تواند بوی بدی تولید کند اما کاپ شما یک عایق هوا را تشکیل می­دهد

انواع کاپ قاعدگی
انواع کاپ قاعدگی

معایب

پیدا کردن سایز مناسب می­تواند دشوار باشد. کاپها بسته به سن، شدت خونریزی و اینکه آیا شما فرزند داشته­ اید در اندازه های مختلفی تولید می­شوند. با این وجود، یافتن سایز مناسب می­تواند چالش برانگیز باشد مخصوصا اگر رحم کج شده یا دهانه آن پایین باشد . در این مواقع ممکن است نیاز به آزمون و خطا باشد. 

برداشتن آن می­تواند کثیف باشد. حتی اگر داخل کردن کاپ برای شما راحت باشد، برداشتن آن می­تواند مشکل باشد.  در حالت نشسته یا چمباتمه ، شما باید از عضلات تحتانی لگن خود استفاده کنید تا کاپ را به سمت پایین فشار دهید، سپس دستتان را داخل کرده و بدنه را بگیرید. بدنه را فشار دهید تا کاپ باز شود و کاپ را کمی عقب برگردانید تا مانع از ریختن محتویات آن شوید. 

می­تواند با آی یو دی (میرنا) تداخل کند. برخی از تولید کنندگان استفاده از کاپ قاعدگی را در صورت وارد کردن IUD توصیه نمی­کنند، چراکه ممکن است کاپ بتواند رشته را بکشد یا آن را خارج کند. با اینحال یک تحقیق در سال 2012 احتمال بروز این اتفاق را رد کرد.  در هر صورت بهتر است قبل از استفاده همزمان از این دو، با پزشک خود مشورت کنید. 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد