کتاب وضعیت آخر | به سوی سلامت روان

0

نام کتاب : وضعیت آخر

نام لاتین : I’m OK – You’re OK
به نویسندگی تامس آ هریس
با ترجمه اسماعیل فصیح

بدون دانلود pdf

 

دکتر توماس آ هریس یک روانشناس عملگرا و نویسنده کتاب وضعیت آخر یا همان من خوب هستم – تو خوب هستی است . از زمان انتشار کتاب وضعیت آخر درسال 1969 بیشتر از 19 میلیون نسخه فروخته شده و به بیش از 20 زبان دنیا ترجمه گشته است .

تحلیل رفتار متقابل , خودشناسی موثر

کتاب وضعیت آخر بر اساس تئوری تحلیل رفتار متقابل نوشته شده که نظریه پرداز این تئوری دکتر اریک برن میباشد و این نظریه در کتاب بازی هایی که مردم میکنند شرح داده شده .

دکتر هریس میگوید بیشتر مردم زندگی خود را در وضعیت “من خوب نیستم – تو خوب نیستی” سپری میکنند که باعث ایجاد واکنش های احساسی بد و منفی نسبت به اطرافیان خواهد شد .

دکتر هریس این وضعیت را بررسی کرده و توصیه هایی میکند تا خواننده های کتاب وضعیت آخر بتوانند حالت روحی “من خوب هستم – تو خوب هستی ” را بشناسند و آن را تمرین کنند .

برای دکتر هریس , اینکه شما با خودتان و دیگران در صلح باشید راهی به سوی خوشحالی , ارضای درونی و روابط سالم است .

دکترهریس در این کتاب با تقسیم کردن شخصیت هر فرد به  “کودك”، “بالغ” و “والد” روان ما را تحلیل میکند .

“کودك” و “والد” به صورت صحنه های ثبت شده در ذهن ما از اتفاقات واقعی، شامل وقایع گذشته و احساسات ما، حفظ شده اند و مهمترین آنها رویدادهایی هستند که طی پنج سال اول عمر اتفاق افتاده اند.

بخش سومی نیز در هر فرد وجود دارد که”بالغ” نام دارد. از طریق بالغ است که انسان کوچک کمکم می تواند فرق بین زندگی را آنگونه که به او یاد داده و نشان داده بودند(یعنی والد) و آنگونه که خودش احساس کرده است(یعنی کودك) و بالاخره آنگونه که خودش کشف و استنباط کرده است(یعنی بالغ) متوجه شود .

تحلیل رفتار متقابل واقع شخص را با این واقعیت مواجه می سازد که جدا از هر چهدر گذشته اتفاق افتاده , خودش مسئول آنچه در آینده اتفاق می افتد خواهد بود. علاوه بر این، اشخاص را قادر می سازد تا بتوانند در خود یک نوع کنترل شخصی ایجاد کنند، و همچنین به این واقعیت دست یابند که همواره آزادي حق انتخاب دارند.

زبان ساده کتاب و نثر همه پسند آن باعث شده کتاب بسیار خوش خوان بوده , برای افراد غیر متخصص مناسب باشد و تبدیل به یک کتاب پرفروش بشود .

همچنین عبارت “من خوب هستم – توخوب هستی” تبدیل به یکی از پراستفاده ترین عبارات روانشناسی شده و به زبان درمانی روانشناسی در دنیا راه پیدا کرده است.

کتاب وضعیت آخر در سال 1972 در صدر لیست پرفروش های نیویورک تایمز قرار گرفت و با ترجمه به 20 زبان دنیا به هر 6 قاره قابل سکونت رسید .

دکتر هریس در سال 1910 در تگزاس به دنیا آمد , بعد از گرفتن مدرک پزشکی یک روانشناس شد و به نیروی دریایی پیوست . بعد از مدتها کار در آنجا در سال 1954 نیروی دریایی را ترک کرد و به کار روانشناسی بصورت خصوصی ادامه داد و به تحلیل رفتار متقابل علاقه مند شد . او از همکاران دکتر اریک برن بود و به عنوان رئیس انجمن بین المللی تحلیل رفتار متقابل به نشر این شیوه پرداخت .  او بعد از موفقیت کتاب “وضعیت آخر” هم به درمان بیماران در مطب ادامه داد . دکتر هریس در سال 1995 فوت کرد .

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد