گوش پاک کن برای گوشتان مانند بمب عمل میکند!

2

بیشتر افراد دوست دارند برای اطمینان از تمیزی گوششان از گوش پاک کن استفاده نمایند ٬ اما واقعا چقدر گوش پاک کن میتواند باعث سلامتی و تمیزی گوشمان شود؟
همین سوال کوچک باعث شد تا به سراغ دکتر ها و متخصصان گوش برویم و از آنها بخواهیم در مورد معایب و مزایای استفاده از گوش پاک کن صحبت کنند
حرف های آنها ما را حسابی تحت تاثیر قرار داد و برای ما جالب توجه آمد ٬ برای پیدا کردن معما هایی در مورد خطرات گوش پاک کن ما را در این مقاله همراهی کنید.

چرا گوش پاک کن نه ؟

گوش خارجی٬ کانالی به طول ۳ سانتیمتر و قطری حدود ۱ سانتیمتر است.
اما این کانال به گونه ای خلق شده که دارای پیچ و تا خاصی است به گونه ای که چنانچه انگشت واد سوراخ گوش شود ٬ به دیواره استخوانی برخورد میکند و امکان آسیب به پرده گوش به طور معمول وجود ندارد.
چون قطر انگشت به تدریج افزایش می یابد و در تنگه کانال گوش بیش از ۱/۵ سانتیمتر فرو نمیرود . اما اجسام ظریف تر مانند گوش پاک کن٬ سنجاق سر٬ سر خودکار یا نظایر آن میتواند به راحتی از تنگه کانال گوش عبور کرده و باعث آسیب به پرده شوند.
در داخل کانال گوش خارجی ماده مومی به نام واکس گوش قرار دارد ٬ این ماده به آرامی ترشح میشود و خاصیت محافظتی برای گوش دارد زیرا PH این ماده تا حدودی اسیدی است و از رشد قارچ ها و میکروب ها در کانال کوش جلوگیری می کند٬ و نیز برای حشراتی که ممکن است به طور ناگهانی وارد گوش خارجی شوند کشنده و مرگبار است.
گاهی ترشح این موهی به قدری زیاد میشود که باعث سنگینی شنوایی شده و به مداخله پزشک جهت تمیز کردن کانال گوش نیاز میشود اما افرادی هستند که از گوش پاک کن جهت تمیزی کانال استفاده میکنند ٬ که این صحیح نیست .

ضرر گوش پاک کن بیش از فایده آن

به راستی در علم پزشکی جایگاهی برای گوش پاک کن وجود ندارد و ضرر های استفاده از این وسیله به مراتب از فواید آن بیشتر است.
نکته اول آن که گوش خود مکانیسم تمیز کنندگی دارد و موم٬ سلول های مرده و سایر مواد خارجی در گوش را به آرامی به سمت خروجی کانال حرکت داده و خارج میکند.
اگر پرده گوش سالم باشد آب در گوش خارجی باقی نمی ماند و خود به خود تخلیه می شود.

ضرر هایی که باعث کر شدن می شود

در موارد دیگر به خصوص اگر فرد هنگام تمیز کردن گوش دقت نکند و یا ضربه ناگهانی به وی وارد شود ٬ گوش پاک کن به دلیل قطر کم وارد گوش می شود و میتواند بشکند و سر آن در کانال باقی بماند و یا حتی باعث پارگی پرده گوش شود.
این موارد گاهی با خونریزی و یا درد شدید همراه است ٬ اما در موارد خیلی شدید تر به سیستم زنجیره استخوانچه ای گوش میانی آسیب وارد شده و زنجیره از هم گسسته و باعث کری دائمی شده و یا سرگیجه های بسیار شدیدی عارض میگردد.
اکثر موارد فوق الذکر در صورت نیاز به مداخله پزشک و در بسیاری از موارد جراحی های پیچیده دارد و لذا بهترین کار اجتناب از امری غیر ضروری است و نیازی به استفاده از گوش پاک کن نه در اطفال و نه در بزرگسالان وجود ندارد.
از طرفی دیگر با پاک کردن دائم موم گوش کانال گوش خارجی لایه حفاظتی خود را از دست داده و میکروب ها و قارچ ها به راحتی به بافت زیر پوست نفوز کرده و باعث خارجی دائمی و یا حتی دردناک گوش میشوند.
نکته دیگر این که شاخه ای از عصب دهم مغزی در گوش خارجی قرار دارد ٬ این عصب باعث تحریک رفلکس سرفه های مکرر می انجامد و اگر این اتفاق بیوفتد احتمال آسیب پرده وجود دارد.
با توجه به خطرات مذکور به نظر می رسد استفاده از گوش پاک کن عاقلانه نیست و بهتر است افراد برای بررسی سالی یکبار به دکتر گوش٬ حلق و بینی مراجعه نمایند٬ زیر همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
2 نظر
  1. محمد میگوید

    سلام… ممنون از سایت کامل واموزنده اتون… بنده به دلیل شنا داخل گوشم اب رفت و گوشم بسته شد و از عوارض گوش پاک کن اطلاعی نداشتم و خواستم مثلا ابی رو که تو گوشم رفته بود رو خشک کنم که دیدم گوشم کلا کیپ شد و جرم های گوشم چسبیدن به پرده گوشم … دکتر هم رفتم گفت گلیسیرین بریز نرم میشن و با سرنگ با فشار اب شست گوشم رو و جرم ها خارج شدن ولی هنوز گوشم باز نشده و الان سه چهار روز گذشته…به نظر شما راه حلش چیه؟ دوباره قطره گلیسیرین رو بریزم و دوباره شست و شو بدم؟ ممکنه هنوز هم با وجود شستشو جرم ها به پرده گوشم چسبیده باشن؟

  2. Dr.mrh میگوید

    بله كاملا درست ميفرماييد چون با فروكردن گوش پاكن ما عملا داريم ترشحات رابا فشار به سمت پرده گوش ميبريم كه خطرات پارگي والتهاب نيز وجوددارد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد