عوارض قلبی ناشی از داروهای ADHD

0

 

داروهای مورد استفاده در درمان اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) و افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی در کودکان٬ یکی از نگرانی های باقی مانده در علم پزشکی است. در حال حاضر، پژوهش از دانمارک نشان می دهد داروهایی مانند ریتالین و Concerta ٬ اگر چه هنوز هم نادر است اما  احتمال مبتلا شدن به مشکلات نادر قلبی را دو برابر میکند .

دکتر سورن Dalsgaard، به عنوان استاد در دانشگاه آرهوس گفت: “خطر عوارض قلبی ناشی از داروهای ADHD واقعی است و نباید فراموش شود” .

او گفت، با این حال، پدر و مادران در صورتی که کودک آنها از محرک های دارویی درمان ADHD استفاده می‌کنند نباید نگران علائم قلبی باشند . “اما ما باید مطالعات خود را برای نظارت بر وضعیت قلبی عروقی ادامه دهیم”

داروهای محرک مورد استفاده به طور روزانه می تواند کمک به کنترل این رفتارها از جمله عدم توجه، بیش فعالی و تکانشگری همراه با ADHD و اختلال در یادگیری و معاشرت و … نماید .

با توجه به سابقه و هدف در این مطالعه٬ در سراسر جهان، تعداد کودکان و نوجوانان مبتلا به ADHD که از داروهای محرک استفاده می‌کنند در حال افزایش هستند ، کارشناسان می گویند این داروها می تواند ضربان قلب و فشار خون را افزایش دهد.

دکتر اندرو Adesman، رئیس رشد رفتار اطفال در مرکز پزشکی کوهن کودکان نیویورک گفت: “اثرات نادر این داروها مشکلات قلبی خوش خیم هستند و افزایش بالینی ناچیز در ضربان قلب یا فشار خون نیز مشاهده شده است” .

گزارشاتی از مرگ و میر ناگهانی، حمله قلبی و سکته مغزی مربوط به داروهای ADHD در کودکان باعث شده است برخی از پزشکان برای ارزیابی سلامت قلب قبل از شروع درمان از بیماران خود معایناتی به عمل آورند .

اما یک مطالعه در 2011 از کودکان ایالات متحده و جوانان در مجله پزشکی انگلستان منتشر شده نشان می دهد هیچ ارتباط بین داروهای ADHD و حمله قلبی، مرگ ناگهانی و سکته مغزی وجود ندارد .

در مطالعه جدید، که اخیرا در مجله کودک و نوجوان روان منتشر شده، به دنبال 714.000 کودکان در دانمارک که بین سالهای 1990-1999 به دنیا آمده اند، و به طور متوسط 9.5 سال داشتند٬ از این تعداد، 8300 با ADHD بعد از سن 5 سالگی تشخیص داده شدند.

از این مجموع 111 کودک که به ADHD مبتلا بودند کمی بیشتر از 1 درصد به مشکلات قلبی مانند فشار خون بالا، ایست قلبی، ضربان نامنظم قلب و یا بیماری های قلبی عروقی نیز مبتلا بودند.

هنگامی که محققان آمار خود را تنظیم کردند، دریافتند که کودکانی که از داروهایی مانند ریتالین و یا Concerta استفاده می‌کردند دو برابر احتمال ابتلا به  مشکلات قلبی داشتند .

محققان بررسی نکردند که آیا اختلا ADHD خود می تواند به مشکلات قلبی ارتباط داشته باشد یا خیر.

یافته های این سوال که آیا مزایای این داروها بیشتر از آسیب های آن است مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

Koplewicz رئيس موسسه ذهن کودک در شهر نیویورک گفت ” در واقع، سود حاصل از داروهای ADHD بیشتر از عوارض جانبی آن است، اما ما باید خطر عوارض قلبی را نیز دست کم نگیریم”.

Adesman بر نادر بودن مشکلات قلبی در بیماران مبتلا به ADHD گفت: اگر کودک شما به اختلال ADHD مبتلا است و همچنین دارای یک بیماری قلبی هست٬ شما باید در این‌باره با یک متخصص قلب کودک نیز مشورت نمایید .

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد