8 نکته از کمک های اولیه که باید بدانیم|بخش اول

0

اتفاقات بد گاهی بدون اخطار و بدون نشانه رخ میدهند و پیشکیری در بعضی موارد غیر ممکن است .

قلب از تپش می افتد , دچار بی نظمی طولانی میشود , گرفتگی رگها رخ میدهد , تنفس دچار اشکال میشود , انواع شکستگی و تصادف اتفاق می افتد …

اگر ما به عنوان یک شهروند عادی , اطلاعات اولیه ای از مدیریت شرایط اورژانسی داشته باشیم میتوانیم جلوی ضرر بیشتر را بگیریم .

اخطار : نکاتی که در این مقاله از مجله پزشکی مدپلاس مطرح میشود صرفا جنبه راهنمایی داشته و به هیچ وجه جای توصیه پزشکی تخصصی را نمیگیرند . هنگامی که سوال یا شکی در ذهن دارید حتما با اورژانس تماس بگیرید و درخواست راهنمایی کنید . 

گذراندن کلاسهای کمکهای اولیه معمولا بسیار کمک کننده بوده و روزی به کار شما خواهند آمد .

در مطلبی که در ادامه خواهد آمد از منابع بسیار معتبر مثل مایو کلینیک و صلیب سرخ  استفاده شده و از یکی از اعضای انجمن مشورتی صلیب سرخ و دستیار پروفوسور در دوره درمانهای اورژانسی در دانشگاه پیتسبورگ به نام bob seitz کمک گرفته شده .

آماده برای موقعیت اورژانسی

جعبه کمک های اولیه را تهیه کرده و در مکانی دم دست نصب کنید .مکان جعبه کمک های اولیه را چه در خانه و چه در ماشین دقیقا بدانید .

برخی حوادث اورژانسی حساس هستند و نیاز به اقدام درمانی توسط یک فرد آموزش دیده دارند . مثلا بالا آوردن خون , بیهوشی و تغییرات هوشیاری , ورم کردن بسیار شدید بدن و جابجای و شکستگی های خیلی شدید .برای این شرایظ و شرایط دیگری که نام برده خواهند شد اگر فکر میکنید نیاز به کمک از طرف یک متخصص دارید حتما با اورژانس تماس بگیرید .

سوختگی

شدت , موقعیت و اندازه سوختگی طریقه درمان آن را مشخص میکند . برای سوختگی های درجه 3 که پوست در آن تقریبا سیاه شده و در سوختگی های با اندازه بزرگتر از 6 سانتی متر و یا سوختگی های شدید دست , پا , صورت , بیضه , باسن و مفاصل بزرگ با اورژانس تماس بگیرید .

در سایر موارد محل سوختگی را بین 10 تا 15 دقیقه زیر آب خنک بگیرید و بعد یک گاز استریل را به صورت شل و آزاد دور آن ببندید .

بریدگی

در هنگام بریدگی و برای جلوگیری از خونریزی خارجی محل بریدگی را با یک پارچه تمیز به صورت مستقیم و یکسان تحت فشار قرار دهید . اگر بعد از 30 دقیقه خونریزی قطع نشد با اورژانس تماس بگیرید . اگر خونریزی قطع شد محل زخم را با آب تمیز بشویید . اینکار را بدون صابون انجام دهید . زخم را با یک باند تمیز ببندید و باند را هر روز و یا هنگامی که کثیف یا خیس شد عوض کنید .

اگر نشانه ای از عفونت دیدید و یا اگر حس میکنید زخم به بخیه نیاز دارد به دکتر مراجعه کنید .

سرما زدگی

نشانه های سرمازدگی شامل تیر کشیدن و بیحسی یک ناحیه , ورم کردن و یا تاول زدن قسمت سرمازده میباشد . در این حالت به جای گرم بروید و بمانید , لباسهای سرد و خیسی که در تماس با ناحیه سرمازده هستند را در بیاورید , قسمت سرما زده را در آب گرم فرو ببرید – هیچ گونه مالشی ندهید – تا زمانی که احساس در پوست آن ناحیه برگردد و پوست سرمازده نرم شود . بعد از این مرحله سعی کنید قسمت مورد نظر را در باند تمیز پوشانده و مواظب علایم هیپوترمی  باشید . برای امنیت بیشتر حتما از یک فرد آموزش دیده کمک بگیرید و یا با متخصصان تماس بگیرید بخصوص اگر قسمت سرمازده دچار تغییر رنگ شده , هنوز بی حس است و یا سفت مانده .

 

جهت راحتی شما این مقاله در دو بخش منتشر خواهد شد .

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد