قارچهای داروئی، خوراکی و غیر سمی

0

 

قارچهای داروئی، خوراکی و غیر سمی (دکتر منوچهر سلجوقیان)

طبق آمار گیاه شناسان در حال حاضر بیش از 140000 نوع قارچ روی کره زمین وجود دارد که فقط حدود ۱۰درصد آنها شناسائی و مطالعه شده اند.
در بین این قارچها 3 نوع قارچ وجود دارند که بنام قارچهای داروئی معروف هستند.
این قارچها عبارتند از  1-Reishi-3 Maitake-2 Shiitake (ری‌شی، مایتاکه و شیتاکه)
این ۳ نوع قارچ در طب مصرف داروئی داشته و این به دلیل داشتن تعداد زیادی مواد بیولوژیکی فعال در این قارچ ها می باشد که از خانواده پلی ساکارایدها و ترای ترپین های می باشند (Triterpins) .
طبق مطالعات علمی زیاد این مواد دارای قدرت بالا بردن فعالیت و توانائی سیستم ایمنی بدن می باشند و به همین دلیل بعنوان مواد کمک کننده Supplements در بسیاری از بیماریهای مزمن، سرطان، عدم توانائی جنسی و ضعف و بی حالی مورد استفاده قرار می گیرند.
در کشورهای آسیای شرقی، چین و هند از هزاران سال قبل قارچها مورد استفاده قرار می گرفته اند و بخصوص این سه قارچ علاوه بر اثر داروئی دارای مواد پروتینی، فایبر، ویتامین C و B و کلسیم و آهن می باشند که جهت بهبود سلامتی فیزیکی انسان مهم می باشند.
قارچ ها کلا توانائی قلب را بالا برده، با ویروس ها می جنگند تورم را کاهش می دهند، قند خون را متعادل می کنند و سیستم های سم زدائی بدن را تقویت می کنند. boost Immune System

پلی ساکارایدها

پلی ساکارایدها که مواد موثره اصلی این قارچ ها هستند بیشترین اطلاعات بیولوژیکی را در خود حمل می کنند. به غیر از این سه نوع قارچ، بقیه دارای پلی‌ساکارایدهای کمتری هستند و شکل و فرم آنها نیز فرق می کنند. پلی‌ساکارایدها قابل حل در آب هستند و شکل و فرم آنها تغییر می کند و کارخانه های داروسازی آنها را بطور مصنوعی ساخته و بصورت دارو وارد بازار می کنند. اثرات بیولوژیکی انواع مصنوعی بسیار کمتر از آنهائی است که در گیاهان و قارچ ها وجود دارند.
پلی ساکارایدهای قارچ های ذکر شده (سه نوع) دارای اثرات فوق العاده ای بوده و از پدیده ساختن سلولهای تومورهای سرطانی (Oncogenesis) جلوگیری می کنند و مستقیما روی تومورهای اثر می گذارند. همین طور تحقیقات نشان داده است که این قارچ ها از متاستاز سلولهای سرطانی جلوگیری کرده و این کار را فقط با تقویت سیستم ایمنی فرد انجام می دهند و نیاز به T-cell های (نوعی سلولهای سیستم ایمنی) سالم دارند. این سه نوع قارچ دارای عمل مشترک بوده ولی تاحدودی این کاررا با مکانیسم های متفاوتی انجام می دهند. شکل ظاهری این قارچ ها باهم متفاوت می باشند.

(Triterpens) ترای ترپین ها

قارچ داروئی Reishi دارای مقدار زیادی ترای ترپین می باشد و به مقدار زیادی در شرق آسیا مصرف می شده است. مطالعات زیادی روی این قارچ انجام شده است و مواد داروئی آن را استخراج کرده و عمل آنها را شناسائی کرده اند مهمترین ماده آن Ganoderic Acid بوده و دارای دو نوع A+B می باشد و دارای اثر ضد تومور می باشد.

نتیجه گیری:

این سه قارچ اثرات ضد سرطان و تومر خود را با تقویت سیستم ایمنی انسان انجام می دهند و هزاران مطالعه علمی آن را ثابت کرده است.
اثرات جانبی داروها را کم کرده و در پرتو درمانی نیز موثر بوده اند و اثرات سوء این متد را نیز کمتر می کنند. چهارمین قارچی که گفته می شود اثرات مشابه این سه قارچ دارد بنام Cordyceps می‌باشد که مطالعات جدیدی در نیوزیلند روی آن شده است که انرژی سلولی را بالا می برد.
این قارچ ها در سوپر مارکت ها پیدا می‌شوند و معمولا قیمت آنها بالاتر است٬ چون از طریق Forest Farming تهیه می شوند که روش گرانی می باشد.

قارچهای داروئی خوراکی
قارچهای داروئی خوراکی

قارچ Shiitake از همه بیشتر و فراوان تر است و توصیه می‌شود آن را در رژیم غذائی روزانه خود جا دهید و خود را از بسیاری از بیماریهای مزمن نجات دهید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد