چرا صدای پسرها تغییر میکند؟

0

 

شاید برای بسیاری از نوجوانان و خانواده های آنها جالب باشد که دلیل تغییر صدا در فرزندشان چه چیزی میباشد.ما در این مطلب این موضوع را برای شما باز کرده ایم و به زبانی ساده درآورده ایم.

در دوران بلوغ بدن پسر ، آغاز به تولید بسیار زیاد هورمون تستوسترون میکند که باعث تغییر در چند قسمت بدن از جمله صدا میشود که بر اثر رشد حنجره گای آن فرد این اتفاق صورت میگیرد.(حنجره در گلو و در بالای نای قرار دارد و مانند یک لوله توخالی است که مسئول ایجاد صدای انسان است)

دو عضله تارهای صوتی مانند لاستیک در اطراف آن هستند که هنگامی که کشیده میشوند،تارهای صوتی به لرزه می افتند و پس از خارج شدن هوا از ریه های شما ، این صدا از طریق دهان به بیرون انتقال میابد.

وقتی که آرام صحبت میکنید ، تارهای صوتی شما آرام تر هستند و وقتی بلند صحبت میکنید ، لرزش بیشتری در تارهای صوتی شما اتفاق می افتد.

وقتی که حنجره شما رشد میکند،تارهای صوتی شما نیز طولانی تر و ضخیم تر میشوند و همچنین وقتی استخوان های صورت شما رشد میکند ، حفره سینوسی ، بینی و پشت گلو شما نیز رشد میکند که فضای بیشتری برای جمع شدن هوای ریه در آن ایجاد میشود.و در نهایت این رشد روز به روز باعث بم تر شدن صدا(ضخیم شدن) آن و در نهایت تغییر صدا از حالت نازک به ضخیم در پسران میشود.
البته در این بین استثناهایی نیز وجود دارد که بعضاً به خاطر مشکلاتی در رشد هورمون های تستوسترون ، صدای فرد دیرتر ضخیم میشود و یا اصلا ضخیم نمیشود.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد